שירותי המרפאה

 

רפואה מונעת

 

חיסונים

 
חיסונים הם הדרך הטובה ביותר למניעת מחלות.
חיסון חושף את מערכת החיסונית למחוללי המחלה כך שהגוף יכול להיות מוכן לחשיפה עתידית ע"י המחלה עצמה ולהתגבר עליה במהרה.
 

חיסון כלבת (כלבים, חתולים, סוסים, גמלים ושאר יונקים)

 
חיסון הכלבת הוא חיסון חובה על פי חוק לכל כלב במדינת ישראל. חובת החיסון היא אחת לשנה החל מגיל 3 חודשים. ישנם חוקי עזר שמחייבים חיסון כלבת שנתי גם בחתולים (ירושלים למשל). בבעלי חיים אחרים סוסים, גמלים וצאן ישנם הנחיות מהרשויות ע"פ הצורך.

כלבת היא מחלה ויראלית קטלנית, כל היונקים יכולים להידבק במחלה ולכן בישראל שיש בה מקרי כלבת כל שנה, החוק מאד ברור.

במעמד חיסון הכלבת הראשון מוחדר לגור גם שבב אלקטרוני תת עורי. השבב משמש כ"תעודת זהות אלקטרונית" המכילה מספר סידורי בלבד. מספר זה מאפשר קבלת מידע ממאגר השבבים הארצי על מועד חיסון הכלבת האחרון של הכלב, וכן על פרטי הכלב והבעלים שעשויים לעזור למצוא את הכלב במידה והלך לאיבוד.
 

חיסון גורים (כלבים וחתולים)

 
גורים מקבלים בחודשים הראשונים לחייהם סדרה של 2-3 חיסונים על-מנת להגיע לרמת ההגנה הדרושה זאת בנוסף לחיסון כלבת (חובה על-פי החוק, לכלבים). חשיפת גור שלא השלים את סדרת החיסונים, מעמידה אותו בסיכון, ולכן יש לשמור שלא יבוא במגע עם בעלי חיים לא מחוסנים או הפרשות שלהם עד להשלמת סדרת החיסונים.
את החיסון הראשון יש לתת מגיל 7 שבועות ולפחות שבוע לאחר האימוץ, כדי לוודא כי מצבו הבריאותי של הגור תקין ומאפשר את מתן החיסון.
 

חיסון בוגרים (כלבים וחתולים)

 
לאחר השלמת החיסונים כגורים הבוגרים יקבלו חיסון דחף פעם בשנה. חיסון הכלבת הוא חובה כל שנה למשך כל החיים בכלבים בבעלי חיים אחרים נעשים התאמות. חיסוני הדחף האחרים בד"כ מומלצים כל שנה אך ניתן להתאים את ההמלצות לכל בעל חיים ע"פ אורח חייו ,הגזע ומיקומו הפיזי.
 

חיסונים לכלבים

 

חיסונים לגורי כלבים

 
קיימים שני סוגים של חיסון "משושה" לגורים:
  1. חיסון משושה – נדרשים 3 חיסונים סה"כ. חיסון ראשון בגיל 6 שבועות לפחות, חיסון שני מספר שבועות לאחר מכן, וחיסון שלישי ואחרון בסדרה בגיל 14 שבועות ומעלה.
  2. חיסון משושה (יוריקן) - חיסון ראשון ניתן בגיל 7 שבועות לפחות, וחיסון שני ניתן בין 2-5 שבועות לאחר מכן, בתנאי שהגור כבר בן יותר מ-3 חודשים.
 

חיסונים לכלבים בוגרים

 
כלבים בוגרים צריכים לקבל את החיסונים הבאים נוסף לחיסון הכלבת:

חיסון משושה - החיסון נקרא "משושה" משום שהוא מכיל חיסונים נגד שש מחלות נפוצות בכלבים: כלבלבת, פרוו, אדנו -וירוס, פאראינפלואנזה (וירוס של דרכי הנשימה) ושני סוגי לפטוספירוסיס (חיידק שתוקף את הכליות). כל המחלות הוויראליות האלו מדבקות מאוד בין כלבים וחלקן אף קטלניות.

שעלת המכלאות (כלבים) - ישנם הסגרים, פנסיונים ותערוכות המחייבים את ביצוע החיסון, אך באופן כללי הוא אינו חיסון שנתי המבוצע בשגרה.
שעלת המכלאות כשמה כן היא, מחלת שיעול מאד מדבקת שעיקר החשיפה וההדבקות ממנה רואים במכלאות כלבים. הגורמים למחלה הם שילוב של וירוס וחיידק שפעולתם המשותפת גורמת למופע ה"קלאסי" של המחלה, שיעול יבש וטורדני, לעיתים עד כדי הקאה.

החיסון ניתן בהזלפה לאף, עד כמה שבועות לפני הכניסה למכלאה או תערוכת כלבית ותוקפו לא עובר את השנה.
 

חיסונים לחתולים

 
חיסון מרובע - חיסון ראשון ניתן בגיל 6-7 שבועות ולאחר מכן חוזרים על החיסון מספר פעמים בהפרשים של מספר שבועות עד חודש.
לאחר מכן ניתן החיסון אחת לשנה.
החיסון נקרא "מרובע" מכיל חיסונים כנגד ארבע מחלות, שלוש נגיפיות (ויראליות) ואחת חיידקית: חתלתלת (נגיף), רינוטראכאיטיס (נגיף), קליצי (נגיף) וכלמידיה (חיידק). מחלות אלו מאד מדבקות בעיקר בגורי חתולים ובעיקר משפיעות על דרכי הנשימה.
 

חיסון סוסים

 
חיסון טטנוס - חיסון טטנוס הוא חיסון מיוחד משום שהוא לא כנגד חיידק או נגיף (וירוס) אלא כנגד רעלן נוירולוגי שחיידק הטטנוס מייצר. אנשים וסוסים מאד רגישים לרעלן זה, כבשים ועיזים קצת פחות וכלבים כמעט בכלל לא. סוסים צריכים לקבל חיסון טטנוס בתדירות חד או דו שנתית לעומת צאן שמקבלים את החיסון בצעירותם, בעיקר. לכלבים וחתולים אין חיסון נגד טטנוס (וגם לא צריך).
 

תילוע

 

תולעי מעיים

 
תילוע הוא טיפול כנגד תולעים מעיים למיניהם. הקבוצות העיקריות שהטיפול ניתן כנגדן הן תולעים עגולות ותולעים שטוחות.
מכיוון שמדובר בטיפול ולא בחיסון, גם אם נותנים תילוע בתדירות קבועה הוא לא מונע הידבקות, אלא רק מטפל כנגד התולעים עצמן, אם ישנן.
אופן ההידבקות ומחזורי החיים של התולעים השונות מגוונות ומדהימות אבל הטיפול, לשמחתנו אחיד, פשוט ויעיל.

התילוע ניתן בדרך כלל כטיפול ביתי בכדור שיש לבלוע. מספר הכדורים ותדירות המתן נקבעים לפי משקל הבעל חיים והנגיעות שלו. ישנה אפשרות לתת חלק מסוגי התילוע בהזרקה ובאמפולות.

בנוסף, עקב חשש לחשיפה תת קלינית, מומלץ לתת טיפול חד שנתי נגד תולעים יחד עם החיסונים השנתיים.


 

תולעת הפארק

 
תולעת הפארק היא תולעת שנמצאת במערכת העיכול העליונה, בוושט. זוהי התולעת הגורמת לפגיעה הגדולה ביותר בכלבים באזור השפלה ומישור החוף. הנגיעות באזור ירושלים והסביבה כרגע לא גבוהה. הטיפול במרכז ובשפלה הוא מתן תילוע בהזרקה פעם בחודשיים שלושה, כל הזמן. למרות שטיפול קבוע זה אינו חיסון (כפי שרבים מכנים אותו) אלא רק טיפול.

המלצתנו, במציאות של מבשרת והסביבה, היא להתאים טיפול פרטני לכל כלב, בהתאם למידת חשיפתו האפשרית לסוג תולעת זו.
 

טיפול רפואי

 
המרפאה נערכת, כתפיסה כללית, לתת "רפואה במקום אחד". בדרך זו, במקום אחד ניתן לאבחן, לטפל ולנתח, אם צריך, ללא צורך בניוד בעל החיים רחוק מהבית.

צוות הרופאים במרפאה שלנו מבצע את הבדיקות הראשוניות, כאשר בתחומים מסוימים יש "הפניה פנימית" לאחד מרופאי המרפאה שלו ניסיון רב יותר בתחום זה. בדיקות מעבדה ראשוניות (כגון בדיקות דם, שתן וצואה) נעשות במרפאה או במעבדה חיצונית (אליה אנו דואגים להעביר את הבדיקות), כאשר התוצאות ניתנות ללקוח לרוב, עוד באותו היום.

ניתן לקבל במרפאה שירות ע"י רופאים מומחים אם יש צורך בכך, או כאשר יש צורך בבדיקות עם מכשור מיוחד (אנדוסקופיה או אולטרסאונד לבבי, למשל).

רוב רובם של הטיפולים הכירורגיים, כולל כירורגיה מורכבת ואורתופדיה נעשים על ידינו במרפאה. במקרים ויש צורך בשירותי כירורגיה ע"י מומחים גם הם ניתנים במרפאה. כמו כן, רוב רובם של הטיפולים הרפואיים, כולל כימותרפיות ואשפוזים, ניתנים במרפאה.

אם בכל זאת יש צורך בהפניה לשירות שלא ניתן במרפאה כגוןMRI , טיפול נמרץ נשימתי או נוירוכירורגיה המרפאה מלווה אתכם, עוזרת ותומכת בהבנה הרפואית של המצב, תיאום עם המומחים ובטיפולי המשך לאחר החזרה הביתה.

 

טיפולי שיניים

 
בניגוד אלינו, בני האדם, תזונתם של הכלבים והחתולים כמעט ולא גורמת לעששת (חורים בשיניים), ולכן, לרוב, אין צורך בסתימות.
לעומת זאת אבן שן (שכבה קשה המצטברת על השיניים) – היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב כלבים וחתולים. הצטברות של אבן שן מרובה מהווה מצע לחיידקים הגורמים לדלקת חניכיים ובמקרים מתקדמים יותר לנסיגת חניכיים, חשיפת שורש השן עד לאבדן השן.

ניקוי שיניים ע"י הסרת אבן השן אינה רק עניין קוסמטי אלא עניין בריאותי ששומר על השיניים עצמן ואפילו על בריאות המסתמים בלב (הסבר במרפאה). טיפול השיניים כולל הסרת אבן השן, וטיפולים נוספים בהתאם לצורך.


 

כירורגיה

 
כירורגיה היא למעשה ניתוח בעל החיים, המבוצע בהרדמה (כללית או מקומית) ומטרתו לטפל או למנוע תחלואה בבעל החיים.
עיקורים וסירוסים הם דוגמא לכירורגיה מניעתית, ואילו תיקון שבר ע"י מסמור או הוצאת גידול הם דוגמאות לכירורגיה טיפולית.

המרפאה ערוכה לביצוע מגוון רחב של טיפולים כירורגים, בין אם הם ניתוחים הקבועים מראש או ניתוחי חירום מצילי חיים.
במרפאה יש ניסיון רב ואת הציוד הנדרש (מכונת הרדמה והנשמה, ציוד הדמיה וכד') כדי לספק שירותים אלו בעת הצורך.

בניתוחים בהם יש צורך בציוד ייחודי או מיומנות מיוחדת של מומחה , שירותים אלו גם ניתנים אצלנו במרפאה. ישנם כמובן מקרים בודדים שיש צורך בהפניה למרכז מומחים, תהליך שנעשה בליווי שלנו.

רוב הניתוחים מתבצעים תחת הרדמה מלאה ובתיאום מראש.
 

עיקורים וסירוסים

 
כאמור, עיקורים וסירוסים הם הדוגמא הקלאסית לכירורגיה מניעתית. הניתוח מבוצע לרוב בבעלי חיים צעירים:
בנקבות, מטרתם למנוע ייחום והריון, דלקות רחם ואף גידולי עטין.
בזכרים, מטרתם למנוע פציעות מקרבות, גידול באשכים וגידולים בערמונית (פרוסטטה).

לפרוצדורה זו גם היבט התנהגותי: מטרתה למנוע בעיות התנהגותיות הקשורות בהורמונים – תוקפנות והתנהגות טריטוריאלית, סימון בשתן ושוטטות בזמן ייחום.

יש לציין כי גם הרשויות המקומית מעודדות את הפרוצדורות הללו, ולכן בעלי חיים מסורסים/מעוקרים מקבלים הנחה משמעותית בעת תשלום האגרה לחיסון הכלבת בכל שנה.

 

ניתוחים אורתופדיים

 
לצערנו, תאונות הדרכים לא פוסחות על ההולכים על ארבע. לכן מרבית המקרים של השברים שאנו רואים הם בעקבות תאונות דרכים. בניגוד למה שחושבים קיבוע סופי של שבר הוא לא ניתוח חרום, ברוב המקרים. ראשית יש את הפגיעות בכלי הדם, מערכת הנשימה ומערכת העצבים שיש לבחון ולטפל. כמובן שיש לאבחן בהקדם אילו שברים ישנם. לצורך כך, המרפאה שלנו מצוידת במכשיר רנטגן דיגיטלי המאפשר אבחון מידי של שברים ופגיעות אחרות.
רוב הניתוחים האורתופדים נקבעים מראש וניתן לתכנן את סוג הקיבוע הרצוי בהתאם לפציעה.

ניתוחים אורתופדיים לא תמיד מערבים עצמות, ישנם גם קרעים ופציעות בגידים ורצועות. הפציעה השכיחה ביותר שמנתחים היא קרע ברצועה צולבת בברך (פציעה קלאסית של כדורגלנים)
 

כירורגיה אונקולוגית

 
שכיחות הגידולים הסרטניים שאנו רואים הולכת וגדלה. חלק מהסיבות לכך הוא השיפור המתמיד ברפואה המונעת, בהזנת בעל החיים והטיפול בו, כך שאנו עדים להארכת תוחלת החיים של חיות המחמד שלנו.

בדומה לבני האדם, גם לבעלי החיים ישנם סוגים רבים של מחלת הסרטן - בחלקם ניתן לטפל ובחלקם, לצערנו, לא.

הכירורגיה האונקולוגית עוסקת בהסרת הגידולים, בשאיפה להסרתם המלאה. לעיתים ניתן להוציא רק חלק מהגידול, כך שמצמצמים את גודלו ומשלבים טיפול נוסף (בדר"כ תרופתי) בתקווה לקבלת החלמה מלאה או לכל הפחות הארכת חיי בעל החיים ושיפור איכות חייו במידת האפשר.
 

הרדמה

 
מרבית הפעולות הכירורגיות דורשות דרגה כזו או אחרת של הרדמה. רוב הדאגה של הבעלים בביצוע פעולות כירורגיות נובעות מחשש מההרדמה. למרות החשש, מבחינה עובדתית, הסיכון בהרדמה בימינו הוא קטן ביותר.

ישנה התפתחות גדולה במגוון חומרי ההרדמה, מכונות ההרדמה ומכשירי הניטור בהרדמה, כך שגם במרפאה ניתן לבצע הרדמות ברמת בטיחות גבוהה מאד.

 

שאלות נפוצות

 

אילו חיסונים יש לחסן?

 
חיסון החובה היחיד הוא חיסון הכלבת, בתדירות של פעם בשנה. חיסונים אחרים משושה/ מרובע ניתנים לגורים כסדרה של מספר חיסונים בשנת חיים הראשונה. חיסוני דחף ניתנים כל שנה או בהתאמה אישית לבעל החיים.
 

מתי לתת טיפול נגד תולעים?

 
הנחת היסוד שרוב הגורים נגועים בתולעים ולכן כולם מקבלים מספר טיפולים בחצי שנה הראשונה לחייהם. מומלץ לתת תילוע (טיפול כנגד תולעים תולעים) לפחות פעם בשנה גם אם לא רואים תולעים (רוב הפעמים שיש תולעים לא רואים אותם כי הם נמצאים, ונשארים בתוך מערכת העיכול. רק הביצים המיקרוסקופיות יוצאות בצואה)
 

מהו שבב שיש להחדיר לכלב?

 
שבב או שבב אלקטרוני – כשמו כן הוא: זהו שבב אלקטרוני שכאשר משדרים עליו עם "קורא שבבים" הוא "משדר" מספר סידורי ייחודי רק לו. השבב עטוף בזכוכית ונראה כמו גרגיר אורז גדול שמוחדר בזריקה תת עורית לבעל החיים. השבב מוחדר בדרך כלל בין השכמות, באזור שהצוואר מתחבר לגוף . השבב נישאר שם למשך כל חייו של בעל החיים. כלבים, חתולים וסוסים הם אלו שבדרך כלל שמוחדר להם השבב אבל רק לכלבים יש חובה חוקית לבצע שיבוב. בניגוד לדעה הרווחת לשבב אין יכולת לשדר, בטח לא מיקום של בעל החיים. חוץ ממספר סידורי אין עליו שום מידע נוסף.